Cz En

 

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde Úvod » Festival » Téma festivalu

Festivalové téma

Téma 2015: ČLOVĚK A ZÁVISLOST | MAN AND ADDICTION

Na čem všem a jak jsme a můžeme být závislí? Jaké formy a podoby může mít závislost, a jak je dokáže vyjádřit fotografie?

Foto: Museum Seidel

Závislost je dvojí
Závislost může být dvojí. Přirozená a zdravá je třeba ta, když velmi malé dítě potřebuje rodiče podobně jako rostlina vodu a slunce. Ta, která je všeobecně vnímaná jako škodlivá až patologická je často umělá a nahrazuje člověku něco, co mu chybí. Zapomeňte teď na drogy, alkohol a cigarety. Tuhle plíživou zlodějku času a zdraví si můžete vypěstovat i na ušlechtilých věcech jako je třeba sport, cestování, sex, tarotové karty či fotografování.

Co je a co si myslíme o závislosti?
Pojítkem všech „nezdravých“ závislostí je, že si nedokážete představit svoji existenci bez věci, situace či člověka. Ztratíte své pravé Já. Dotyčný pak zajídá prázdnotu, zahání osamělost na sociálních sítích, neschopnost seberealizace nahází do automatu, smysl života hledá v koupi svetru či sledováním seriálového hrdiny, anebo je fascinován svým protějškem natolik, že zapomene kým je. Zažívá nepříjemné pocity, vnitřní nejistotu, prožitky selhání a bolesti. A i když zná důsledky, nepřestane. Je lapen, nemocen.

Závislost jako inspirace pro fotografii
V každém případě je závislost téma k diskusi, lze se na ní dívat z různého hlediska – psychologického, filosofického, sociologického, sociálního, přírodního či právě uměleckého. A to se nám líbí. Naším cílem není předkládat umělcům a návštěvníkům dogma. Chceme inspirovat k tvorbě, posilovat představivost, kreativitu, motivovat k přemýšlení, ale i ke kritickému myšlení, protestu či otázkám typu:

Kde je hranice mezi zvykem, nutností a závislostí?
Co se stane, když se zbavíte závislosti?
Lze v ní najít něco pozitivního, užitečného či komického?
A dokáže to naleznout fotografie?