Cz En

 

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde Úvod » Festival » Novinky » NOVÁ VLNA ze Slovenska připlouvá

NOVÁ VLNA ze Slovenska připlouvá

13. 11. 2014
Se Slovenskem spolupracujeme hodně a rádi. Ať už se jedná o fotokluby, československou soutěž ART ROOM nebo speciálního hosta Roberta Vana. Další projekt, který spojí Čechy a Slováky, je Nová vlna nezávislého časopisu SAM. Symbolicky jej otevíráme k 25. výročí sametové revoluce.
Foto: Peter Dobiš
Foto: Peter Dobiš

 

V následujících měsících vás budeme seznamovat s mladými nadějnými fotografy ze Slovenska. Na stránkách SAMu se představují již tři roky, co Nová vlna běží. Za tu dobu se tu nastřádala řada jmen. Představíme vám ty, kteří nějakým způsobem zaostřují na člověka a ideálně rezonují s tématem Člověk a závislost. Projekt pak vyvrcholí na festivalu přednáškou, projekcí a možná i výstavou. 
Autory vybíráme společně s fotografem, jedním ze zakladatelů SAMu a myšlenky koncepce současné Nové vlny, Jurajem Marcem:

 

Autoportrét Juraj MarecMůžete stručně popsat, co je SAM?

SAM je zkratka pro Slovak Art Magazine. Jde o nezávislý projekt fotografického časopisu, který poskytuje prostor kreativním fotografům. Koncept časopisu je postaven na prezentaci děl jak profesionálních fotografů, tak i amatérů. Hodně prostoru dáváme mladé generaci. SAM vychází i v anglické mutaci, protože publikujeme autory z celého světa. Náš časopis je dostupný zdarma jako PDF a dá se prolistovat on-line přímo na webu. SAM tvoří dva lidé, já a kolega Karol Križan.

 

V projektu Nová vlna seznamujete čtenáře s tvorbou nadějných fotografů. O co se jedná? Podle jakého klíče autory vybíráte?

Prostřednictvím Nové vlny dáváme prostor mladým nadějným fotografům, aby se prezentovali, protože častokrát je to pro ně problém. Tímto se snažíme ocenit jejich tvorbu a podpořit talent. Klíčem k výběru je jejich potenciál. Mnohokrát se jedná o fotografy, kteří v mladém věku dokážou produkovat podnětnější práce než známí profesionálové, a přesto se o nich nemluví.

 

Jaký je rozdíl mezi Novou vlnou 80. let a tou Vaší?

Slovenská Nová vlna 80.let byli fotografové, kteří v 70. letech studovali na pražské FAMU (Miro Švolík, Rudo Prekop, Kamil Varga aj). Jejich tvorba byla zaměřena na zobrazování vnitřní reality pomocí imaginace, v té době přinesli nový svěží fotografický proud. Naši fotografové možná nemají celkový společný koncept tvorby, ale některé prvky jsou podobné. I oni se snaží o nový pohled na fotografii a to velmi úspěšně.

 

Kromě SAMu působíte i ve fotoklubu IRIS. Jakou funkci podle vás plní v současné době fotokluby?

Fotokluby sdružují zejména lidi se společným zájmem o fotografii. Mohou se setkat, vyměnit si zkušenosti a něco nového se naučit. Často úzce spolupracují s městskými organizacemi a občanskými sdruženími na tvorbě fotografických akcí pro veřejnost (soutěže, výstavy, školení).

 

Jaký žánr fotíte a máte nejraději?

Mám rád sociální dokument, street photo a koncepčně laděné fotografie. Dávám přednost černobílé fotografii. V minulosti jsem rád fotil koncerty, ale momentálně na to není čas. Své nejnovější práce dávám na web.

 

Festivalovým tématem druhého ročníku je Člověk a závislost. Jak byste se pomocí fotografie k němu vyjádřil vy? Co byste nejspíš fotil?

Závislost má různé formy. Nemusí se jednat o klasickou závislost na psychotropních látkách. Asi bych se snažil vyfotit téma závislosti na internetu a technologiích. To je dnes velmi aktuální.


Zpět na přehled