Cz En

 

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde Úvod » Festival » Novinky » Kalamita ve Vysokých Tatrách přinesla Jánu Zahornackému mezinárodní ocenění

Kalamita ve Vysokých Tatrách přinesla Jánu Zahornackému mezinárodní ocenění

11. 6. 2016
Nebojte se, toto není aktuální předpověď počasí. Snímek "Tatry - kalamita 2004" vytvořil Ján Zahornacký z Kroměříže a v mezinárodní fotografické soutěži OAFF Photo Award za něj v kategorii "Přírodní živly" získal ocenění FIAP Blue Ribbon. Dokázal uspět v obrovské zahraniční konkurenci a stal se třetím Čechem, který dosáhl na prestižní titul. Gratulujeme.

Foto: Ján Zahornacký (Tatry - kalamita 2004)

Potěšilo vás ocenění OAFF Photo Award 2016 v kategorii Natural Forces?

V poslední době bylo vystaveno asi 150 mých fotografií na fotosalonech po celém světě a získal jsem řadu medailí a diplomů. Ale ocenění v mezinárodní konkurenci na soutěži OAFF Photo Award, kterou organizuje Česká republika, je pro mne velkou ctí. Moje soutěžní fotografie na téma "Přírodní živly" je v mém případě vlastně trochu výjimka, pro mne jsou totiž typické spíše fotografie krajiny v poetickém duchu.

Jak dlouho se věnujete fotografování?

Fotografii se věnuji od dětství, ale kreativní, emotivní fotografií se zabývám od roku 1970. Jsem absolventem Institutu výtvarné fotografie v Brně, kterou jsem studoval v letech 1974 – 1977. V současné době jsem členem Fotoklubu DK – Kroměříž.

Foto: Ján Zahornacký - autoportrét

Jaký je váš fotografický sen?

Mým snem je mít dostatek peněz na cestu do zajímavých oblastí světa, kde je stále čistá a nedotčená příroda.

Tématem OAFF 2017 budou Přírodní živly. Co pro vás konkrétně představují?

Krajina je krásná a umí vytvořit nádherné scenérie. Umí to ocenit nejen milovníci přírody, ale především fotografové. A jak je někdy zajímavá a krásna, může být taký nebezpečná a krutá. Vím to z vlastní zkušenosti, v horách jsem prožil 20 let jako člen Horské záchranné služby a od roku 1987 jezdím pravidelně surfovat na moře. Během těchto let jsem byl svědkem situací, kdy přírodní živly ukázaly svou sílu. A právě z této doby pochází i má vítězná fotografie „Tatry -kalamita 2004.“


Zpět na přehled